Epoksi Multilayer Kaplama

Epoxy Multilayer Zemin Kaplama Amaç 

Epoksi Multi Layer kaplama temizlenmesi kolay ve toz tutmayan genel agir trafige maruz kalan alanlarda tercih edilen bir zemin kaplama malzemesidir. Kolay temizlenir orta oranda mekanik mukavemeti  ve kimyasal dayanimi vardir. 
Epoksi Multi Layer kaplama, yeni beton zeminlerde veya asinmis, çukurlasmis, zedelenmis beton zemin yüzeylerini parlak, yogun ve yari pürüzlü - tam pürüzlü bir hale getiren  bir zemin kaplama türüdür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hizli, dayanikli bir sekilde olusturulabilir. Zemin kaplamasi yapildiktan yaklasik bir gün sonra üzerinde  yürüme için hazir hale gelir. Tam mekanik ve kimyasal dayanim için 7 gün beklenerek agir yüke maruz birakilmamalidir. 
 

1.1. Sicaklik ve Nem

Epoksi uygulamasi için, ortam ve beton yüzey sicakligi +10°C ile +30°C araliginda olmalidir. Beton nem oraninin kosulsuz %4 ve altinda, ortamdaki bagil nem oraninin %80‘nin altinda olmasi gerekmektedir. Bagil nemin; sebnem noktasi olarak da söylenen yogusma sicakliginin altinda olmasi gerekmektedir. Beton nem orani nemölçer kullanilarak ölçülmeli, gerektiginde ortam sicakligi yükseltilmelidir.

 

2. Yüzey Hazirligi Yapilmasi

Epoksi kaplama isinin birinci adimi olarak; gevsek parçaciklarin, düsük mukavemetli serbet tabakasinin alinmasi ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amaciyla, yüzey hazirligi yapilacaktir. Aderansi azaltacak veya engelleyecek; her türlü toz, boya, yag, gres benzeri kir yüzeyden temizlenecektir. Yagin çok derinlere isledigi tabakalar var ise bu tabakalarin kaldirilmasi gerekebilir. Yagli bir yüzeye epoksi uygulamasi yapilmaz. Yüzeyler saglam, temiz, pürüzlü ve açik gözenekli bir hale getirilir. Kusgözü bosluklar, delikler tamamen açik hale getirilecektir.Hazirlanmis yüzeylere bir sonraki asamada epoksi astar uygulamasi yapilacaktir. Epoksi astar yüzey ile yapilacak kaplama arasindaki baglayici katmandir. Astarin görevini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazirliginin teknigine uygun bir sekilde yapilmasi çok önemlidir.

 

2.1. Yüzey Tamirati Yapilmasi

Çukur, çatlak, kirik, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapilir. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanli tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esasli tamir harçlari ile de yapilabilir. Çatlaklarin derin olmasi ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapilarak çatlak kesidinin doldurulmasi gereklidir. Çatlaklarin zaman içinde hareket ederek kaplamaya yansimasi olasiligi var ise, cam elyaf ile güçlendirerek tamirat yapilmasi konusu degerlendirilmeli.Bu durumda epoksi uygulama yapmadan önce uyulmasi gereken nem sartlarina ve bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.

 

3. Epoksi Astar Uygulamasi

Temizlenmis, çatlak ve derz tamirati yapilmis, nem ve su sorunlari olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atilmaya uygun hale getirilmistir. Yüzeye solventsiz epoksi astar uygulanir. Malzeme sarfiyati yüzey kosullarina göre degisiklik göstermektedir. solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat emprenye edilmelidir. Astar üzerine kuvars kumu serpilecektir. Epoksi astar; bosluklari doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttirir, ayni zamanda kendisinden sonra gelen katlarin yüzeye yapismasini saglar.


3.1 Çok Katmanli Epoksi Kaplama I. Ara Kat Uygulamasi
Solventsiz epoksi astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akimindan korunmali, herhangi bir sekilde yaya veya araç trafigine açilmamalidir. Hava ve ortam sicakligina bagli degismekle birlikte astar uygulamasindan 8 saat sonra üzerine solventsiz epoksik kaplama malzemesi uygulanir. Uygulama yapmadan önce üzerine dolgu serpilmis yüzey üzerindeki gevsek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardimi ile süpürülerek alinir. Solventsiz epoksi kaplama malzemesi istenilen renkte ve mala ile uygulanir ardindan üzerine silis – kuvars dolgu serpilir.

 

3.2. Çok Katmanli Epoksi Kaplama II. Ara Kat Uygulamasi

Istenilen kalinliga göre madde 3.1 tekrarlanabilir. Istenilen pürüzlülüge göre son kattan önce yüzeye kum serpilmeyebilir.

 

3.3. Çok Katmanli Epoksi Kaplama Son Kat Uygulamasi

Solventsiz epoksi ara kat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akimindan korunmali. Herhangi bir sekilde yaya veya araç trafigine açilmamalidir. Hava ve ortam sicakligina bagli degismekle birlikte ara kat uygulamasindan 8 saat sonra üzerine son kat olarak, solventsiz epoksi boya uygulanir. Uygulama yapmadan önce, dolgu serpilmis ise yüzey üzerindeki gevsek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardimi ile süpürülerek alinir. Ihtiyaç duyulan yüzey pürüzlülügüne bagli olarak, zimpara yapilabilir.Daha sonra solventsiz epoksi boya rulo ile uygulanir. Hava ve ortam sicakligina bagli olarak, yüzey 48 saat içinde yaya trafigine açilabilir.
5. Genel Notlar:
• Kaplanacak alan bos ve temiz olacaktir.
• Zemin kaplamasi islemi sirasinda diger çalisanlarin girmesine izin
verilmeyecektir.
• Bütün pencere ve kapilar yerlestirilmis ve kapali olacaktir.
• Yüzeyde su sizintisi olmamalidir.

 

Özellikleri

• Orta kalinlik sinifina girer,
• Yari pürüzlü ( grenli-portakal kabugu desenli ) yüzey
• Tam pürüzlü ( kum pürüzlü )
• Toz tutmaz, su geçirmez
• Sürtünme, darbeye ve asinmaya orta oranda dayanikli
• Temizlenmesi kolay
• Hizli ve kolay uygulanabilir
• Bakim ve onarimi kolay ve ucuz
• Zemine yüksek yapisma niteligi
• Kalinligi 2 mm - 5 mm arasinda degismektedir.

 

 Kullanim Alanlari 

Epoksi Multi – Layer Kaplama, tüm endüstriyel dösemelerde, ilaç fabrikalari, showroomlarda kimyasal fabrikalar, hastaneler, elektrik fabrikalari, makine fabrikalari, gida üretim tesisleri, kimyasal fabrikalar, tekstil fabrikalari, giyim atölyeleri, plastik üretim tesisleri, otomotiv sektörü ve tüm depolarda farkli renk tercihleri ile kullanilabilmektedir.